8 tipov, vďaka ktorým zvládnete cestovanie s bezlepkovou diétou
Pridané: 23.05.2023 08:31:11 Počet zobrazení: 1010
23 Máj 2023
Ľudia, ktorí majú celiakiu či podobné ochorenia, ako napríklad Crohnovu chorobu, histamínovú alebo laktózovú intoleranciu, si často myslia, že táto ich nevýhoda im nadobro zničila zážitok z cestovania. Obavy sú síce na mieste, no s dobrou prípravou nie je nič stratené a cestovanie – skvelý výlet či dovolenka – môže byť rovnako veľkým zážitkom a dobrodružstvom aj pre celiatika.
Či už sa vydávate na jednodňový výlet, alebo cestujete na víkend, prípadne dlhšiu dovolenku, s bezlepkovou diétou si veci žiadajú trochu viac plánovania, aby ste sa počas cestovateľského ošiaľu nemuseli zaoberať zbytočnými otáznikmi. Vo väčších mestách by ste nemali mať problém nájsť alternatívy vhodné aj pre celiatikov. Ak si však dovolenku chcete vychutnať naplno, vopred si zistite, aké sú možnosti stravovania v cieľovej destinácii, a naplánujte si aj vzhľadom na váš program, kde približne sa budete nachádzať napríklad v čase obeda. Vďaka tomu nebudete musieť hľadať ihlu v kope sena, naplno si užijete výlety, a keď pocítite hlad, budete presne vedieť, kam ísť.
Ako zvládnuť cestovanie s bezlepkovou diétou?
1. Plánujte
Pred tým, než sa niekam vyberiete, je nutné ujasniť si, kam sa chystáte, na ako dlho, kedy a kde sa plánujete najesť a aké sú vaše časové, ale aj finančné možnosti. Sami najlepšie poznáte svoje stravovacie návyky, takže je vhodné premyslieť si a naplánovať, ako budú vyzerať jedlá počas vašej cesty.
Na jednodňový výlet si môžete vziať aj snacky, ktoré si pripravíte doma; nejaký ten bezlepkový sendvič so suchou salámou zvládne aj horúce počasie. Skvelým tipom je aj doma pripravená pizza. Na desiatu či olovrant výborne poslúži ovocie alebo tzv. zelené smoothie, napríklad v kombinácii so špenátom, zelerom a s jabĺčkom. V zásade platí, že jednodňový výlet je najmenší problém, pretože z domu si môžete vziať čokoľvek.
Ak idete na dlhšie a milovaného pečiva sa neviete vzdať, pokojne si ho so sebou zabaľte v potrebnom množstve, aby ste v cieli výletu nečelili nepríjemným prekvapeniam. Balené verzie vydržia niekoľko dní, takže ich nemusíte vyhodiť, ak ich na výlete nezjete.
2. Vyberte si svoje miesta
Ak si na dlhší výlet nechcete brať z domu extra tašku s jedlom a radi si doprajete aj teplý obed, odporúčame vopred si zistiť, kde v oblasti, do ktorej sa chystáte, ponúkajú bezlepkové jedlá. V dnešnej dobe existuje množstvo reštaurácií či dokonca cukrární, kde vám radi pripravia bezlepkové varianty jedál, ako sú cestoviny, pizza, rizoto, halušky alebo pirohy. Vezmite preto iniciatívu do vlastných rúk a googlite.
3. Vysvetľujte
Žiaľ, aj v súčasnosti sa nájdu ľudia, ktorí si stále myslia, že celiakia je len výplod modernej doby a trošku múky v omáčke či kúsok koláča vôbec neuškodí. Preto v prvom rade, keď prídete do akejkoľvek reštaurácie, vysvetlite obsluhe, že konzumácia lepku vám môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Nebojte sa personál tak trochu vystrašiť možnými príznakmi, potom má tendenciu dať si oveľa väčší pozor, čo vám naservíruje, obzvlášť keď túto situáciu riešite v prevádzke, ktorá nie je vyslovene určená pre ľudí s bezlepkovou diétou. Vymenujte všetko, čo nemôže jesť celiatik – len pre istotu.
4. Hovorte jasnou (lokálnou) rečou
Ak sa chystáte do zahraničia a netrúfate si dohadovať sa s miestnym personálom o všetkých detailoch, určite vám odporúčame využiť tzv. kartu celiatika, ktorá je v kruhoch celiatikov veľmi dobre známa. Existuje preložená do mnohých svetových jazykov a jednoducho si ju vygooglite a uložíte v jazyku, ktorý práve potrebujete. Je na nej napísané, čo ochorenie znamená a všetky druhy surovín, ktoré by vám mohli ublížiť. Vďaka tejto malej „hračke" si ušetríte kopec problémov. Nehanbite sa ukázať ju obsluhe.
5. Nepodceňujte
Určite nie je vhodné vybrať sa na výlet, obzvlášť dlhší, bez toho, aby ste si premysleli, kde sa budete stravovať. Aj ten najlepší hotel v prímorských destináciách či vo vyspelých severských krajinách môže mať isté medzery. Preto si radšej vždy urobte aj záložný plán, napríklad vo forme inej reštaurácie alebo nejakých sušienok, či bezpečného jedla z domu.
6. Preverujte
Napriek tomu, že na mnohých miestach sa stretnete s ochotou pripraviť pre vás jedlo vyhovujúce bezlepkovej diéte a personál dokonca aj vie, čo môže konzumovať celiatik, všetci sme len ľudia. V gastrosektore je často nesmierny zhon, a preto sa môže stať, že zlyhá ľudský faktor. Kuchár môže zabudnúť, že ste chceli dané jedlo v bezlepkovej verzii, alebo čašníčka môže v zhone nechtiac priniesť klasické menu. Preto odporúčame vždy, keď vám jedlo prinesú, ešte raz sa spýtať, či je naozaj všetko bez lepku a či je to overené aj u kuchára. Vyhnete sa tak nielen zdravotným problémom, ale aj nepríjemnému zážitku z cestovania.
7. Pre každý prípad
Vždy musíte mať aj plán C, teda nielen nejaké záložné jedlo, ale aj lieky pre prípad, že by ste predsa len niekde narazili na nejaký lepok. Symptómy ako bolesť brucha, hlavy, zápcha či hnačka sú pri konzumácii lepku bežné, majte preto pri sebe lieky, ktoré vám s nimi pomôžu. Ak by vám bolo priveľmi zle a chcete mať lepok čo najskôr z tela von, môžete v krajnom prípade siahnuť aj po preháňadle či skúsiť jedlo dostať z tela smerom, odkiaľ do brucha prišlo.
8. Užite si cestu
Ak sa budete držať našich rád, určite sa cestovania báť nemusíte, práve naopak. Dnes je vo svete množstvo skvelých reštaurácií, ktoré ponúkajú celiatikom prvotriedny gastrozážitok. Rovnako v supermarketoch nájdete rôznorodý bezlepkový sortiment – snacky, sladkosti, pečivo, cestoviny alebo dokonca aj zmrzlinu pre celiatikov. Bezlepkoví milovníci pivka si prídu na svoje hlavne v Španielsku, kde ho na mnohých miestach nájdete bez lepku dokonca čapované. Urobte si prieskum a zapojte tieto prevádzky plné dobrého jedla a pitia do svojho plánu. Uvidíte, aký pozitívny nádych vnesú do celého vášho tripu.
Prajeme vám krásne a zážitkové bezlepkové cestovanie.