Ako pripraviť bezlepkový pita chlieb a čo k nemu podávať?
Pridané: 25.03.2024 12:31:53 Počet zobrazení: 9744
25 Marec 2024
Pita chlieb, známy aj ako pita alebo arabský chlieb, je spojený s kuchyňou rôznych kultúr v oblastiach Stredomoria a Blízkeho východu. Grécke, turecké, libanonské, izraelské a iné kuchyne používajú tento mäkký, pružný a tenký chlebík so starovekým pôvodom vo viacerých variantoch. Akú má chlieb históriu, ako ho pripraviť v bezlepkovej verzii a s čím ho podávať?
Dobrota s neznámou históriou
Korene pita chleba siahajú k prehistorickým plochým chlebom na Blízkom východe. Existujú dôkazy spred asi 14 500 rokov, keď počas kamennej doby predstavitelia natufienu na území dnešného Jordánska vyrábali obdobný plochý chlieb z divých obilných zŕn. Pred zhruba 4 000 rokmi mal tento chlieb ústredný význam v Mezopotámii a babylonskej kultúre, odkiaľ pochádzajú i najstaršie písomné záznamy a recepty na výrobu placky podobnej pite pripravovanej v peci tandúr, ktorá bola základom stravy, podobne ako je dnešná chlebová placka tandúrí, resp. tandúrí róti či iracký plochý chlieb, ktorý má množstvo podobností s dnešnou pitou.
V žiadnych stredovekých arabských kuchárskych knihách sa však recept navlas podobný pite nespomína, a preto sa predpokladá, že pita, ako ju poznáme dnes, vznikla až neskôr. Prvá zmienka o tomto slove v angličtine (z Oxford English Dictionary) pitta bread pochádza z roku 1936, zmienka o slove πίτα (píta, teda chlieb, koláč, pita) z byzantskej gréčtiny bola doložená v roku 1108. Existuje mnoho ďalších zmienok i hypotéz, ktoré sa zaoberajú týmto slovom a jeho pôvodom, no rozhodne ide o pokrm, ktorý prežil storočia.
Pita chlieb v súčasnosti
Pita chlieb je dnes populárny naprieč celou Európou. Grécke, turecké, libanonské, izraelské a iné kuchyne používajú pita chlieb na veľa spôsobov. Tradične sa pečie vo veľmi horúcej peci, aby dobre napučal a aby vnútri vznikla kapsa na plnku, ktorej varianty sú naozaj rôznorodé (omáčky, nátierky, falafel, mäso a pod.).
V mnohých krajinách patrí pita chlieb medzi základné potraviny, v Izraeli ho dostanete ako prílohu takmer ku všetkému a v obchodoch ho kúpite doslova za drobné. Mnohé variácie sa podávajú aj u nás na Slovensku, a tak aby ani bezlepkový gurmán nezostal ukrátený o túto dobrotu, pripravili sme pre vás recept na pita chlieb bez lepku. Skvelou vecou na recepte je, že ho môžete pripraviť na sporáku, ale aj v rúre, pričom v oboch prípadoch dosiahnete výborný výsledok. Získate lahodné bezlepkové pita chleby, ktoré sa nafúknu a vytvoria veľkú kapsu na plnku.
Čo potrebujete na prípravu bezlepkového pita chleba?
- 10 g psyllia
- 240 g (hrnček) vlažnej vody
- 135 g pšenovej múky + extra na pomúčenie dosky
- 75 g tapiokového škrobu
- 10 g práškového cukru
- 1 ČL instantného droždia
- ¾ ČL soli
- 1 PL olivového oleja
TIP
Ak namiesto instantného používate sušené droždie (kocka), musíte ho najskôr aktivovať tak, že si pripravíte kvások zmiešaním ¼ šálky vody a polovice cukru zo zoznamu surovín. Nechajte napučať 10 minút a potom pridajte k suchým surovinám.
Postup:
- Cesto môžete pripraviť ručne alebo pomocou robota s nadstavcom na cesto.
- Pripravte si psylliový gél: V miske zmiešajte psyllium a vlažnú vodu. Po približne 30 až 45 sekundách sa vytvorí gél.
- V samostatnej veľkej mise (alebo v mise od mixéra, ak ho používate) vymiešajte múku, tapiokový škrob, cukor, instantné droždie a soľ.
- Do gélu zo psyllia pridajte olivový olej a dobre premiešajte, aby sa spojili, potom ich pridajte k suchým surovinám.
- Všetko spolu vymieste na hladké, vláčne cesto, ktoré sa odlepuje od stien misy (nemalo by byť príliš lepkavé na dotyk). Podľa potreby zoškrabte boky a dno misy.
- Cesto vyklopte na pomúčenú dosku a rozdeľte na šesť rovnakých častí. Môžete si pomôcť aj váhou, ak chcete mať rovnako veľké chleby. Jeden kúsok by mal vážiť približne 82 g.
- Z kúskov cesta vytvarujte guľky a prikryte ich čistou utierkou, aby nevyschli.
- Na jemne pomúčenom povrchu rozvaľkajte každú guľôčku cesta na okrúhly pita chlieb s priemerom asi 15 cm a hrúbkou 5 mm.
- Rozvaľkané pita chleby poukladajte na dosku alebo linku, prikryte čistou utierkou a nechajte cca 15 minút kysnúť pri izbovej teplote.
TIP
Ak plánujete piecť bezlepkový pita chlieb v rúre, je lepšie vaľkať ho už na papieri na pečenie, aby ste ho ľahšie preniesli na plech.
Pečenie pita chleba na sporáku:
- Predhrejte panvicu na stredne vysokú až vysokú teplotu. (Môžete použiť test s kvapkou vody – ak na panvici prská, je pripravená.)
- Položte pita chlieb na rozpálenú panvicu a opekajte ho asi 30 sekúnd, kým sa na ňom miestami nezačnú tvoriť bubliny a neuvidíte pod ním tmavohnedé škvrny.
- Otočte ho a opekajte ďalších 30 sekúnd, kým nie je zospodu zlatohnedý.
- Znova ho otočte, pita chlieb by sa mal teraz definitívne nafúknuť a dokončiť. Ak sa nenafúkol, opekajte ešte 15 sekúnd z každej strany.
- Po upečení preložte pita chlieb na tanier vystlaný papierovými utierkami alebo textilnou utierkou, aby sa absorbovala všetka vlhkosť, ktorá sa pod ním vytvorí. Takto vám chlebík zostane chrumkavý a nezvlhne.
Pečenie pita chleba v rúre:
- Položte 2 až 3 pita chleby na predhriaty plech a pečte pri teplote 250 °C asi 7 až 8 minút, kým sa nenafúknu a nebudú zlatohnedé.
- Približne po 2 až 3 minútach v rúre by sa mali úplne nafúknuť.
- Po 5 až 6 minútach môžete pita chleby prevrátiť, aby z oboch strán rovnomerne zhnedli.
- Po upečení ich ihneď po vytiahnutí z rúry kompletne zabaľte do čistej utierky. Vďaka tomu nebude pita pečená v rúre suchá. Utierka zachytí paru sálajúcu z horúceho chleba a urobí ho oveľa mäkším a pružnejším.
Vedeli ste, že?
Pita chlieb pečený v rúre má chrumkavejšiu štruktúru ako chlieb pečený na sporáku, pretože rúra omnoho viac vysušuje.
Skladovanie a zohrievanie bezlepkového pita chleba
Pita chlieb si môžete vychutnať aj po vychladnutí, no ak ho máte radšej teplý, postačí mu cca 35 sekúnd v mikrovlnke. Hotové bezlepkové pita chleby vydržia v dóze čerstvé cca 2 až 3 dni, no pokojne ich môžete zabaliť do alobalu, zamraziť, neskôr vybrať, nechať voľne rozmraziť a potom zohriať.
Aká plnka sa hodí do pita chleba?
Receptov je doslova neúrekom – možno ho naplniť kuracím mäsom, falafelom, hummusom, šunkou, syrom či zeleninou. Na Blízkom východe sa pita často konzumuje s rôznymi omáčkami. Jednou z nich je aj omáčka, ktorá sa vyrába z pečených baklažánov, tahini, olivového oleja, cesnaku a citrónovej šťavy. Obľúbené sú aj tzatziki z jogurtu, uhorky, olivového oleja a bylín. Plnka by mala vždy obsahovať „tri základné piliere" – mäso (alebo jeho vegetariánska alternatíva), zeleninu a dresing.
Recept na pita chlieb s kuracím mäsom
Na prípravu plnky na 4 pita chleby budete potrebovať:
- 400 g kuracích pŕs
- korenie na kuracie mäso (príp. kebab)
- 200 ml bieleho jogurtu
- 2 červené cibule
- 2 rajčiny
- 2 farebné papriky
- 50 g listového šalátu
- ½ menšej šalátovej uhorky
- 3 PL slnečnicového oleja
- 2 ČL šťavy z citróna
- soľ, mleté čierne korenie
- 4 pita chleby
Postup:
- Kuracie mäso nakrájajte na tenké rezance, okoreňte a opražte na panvici s olejom.
- Listový šalát umyte, osušte a štyri väčšie listy odložte bokom, zvyšok natrhajte na menšie kúsky (nekrájajte, aby nezhorkol).
- Očistite cibuľu a nakrájajte ju na tenké polmesiačiky.
- Rajčiny, papriku a uhorku umyte a nakrájajte.
- V miske pripravte dresing zmiešaním jogurtu, citrónovej šťavy, mletého čierneho korenia a soli.
- Upečené pita chleby vysteľte listom šalátu a striedavo plňte upečeným mäskom a kúskami zeleniny až po vrch.
- Na záver polejte dresingom a môžete podávať.
Prajeme dobrú bezlepkovú chuť!