Celiakia a diabetes mellitus
Pridané: 18.02.2022 17:00:00 Počet zobrazení: 633
18 Február 2022
Aké ochorenie sa skrýva pod latinským názvom diabetes mellitus? Áno, odpoveď je cukrovka. Práve o tomto ochorení sa dozviete zaujímavé informácie od pani doktorky v tomto článku. Aké poznáme typy cukrovky, prejavy a prepojenie cukrovky s celiakiou.
Celiakia a diabetes mellitus
Diabetes mellitus, alebo po česky úplavica cukrová, krátko cukrovka, je spoločný názov pre chronické ochorenie, ktoré je charakteristické poruchou metabolizmu cukrov. Je mnoho typov diabetov, ale pre praktickosť ich teraz rozdelíme na dva základné typy:
- diabetes I. typu
- diabetes II. typu
Pri diabete I. typu dochádza k ničeniu buniek pankreasu, ktoré produkujú hormón inzulín, vlastným imunitným systémom. Práve z tohto dôvodu sa toto ochorenie radí medzi autoimunitné ochorenia. Diabetes II. typu je spôsobený zníženou citlivosťou tkanív na inzulín, tzv inzulínová rezistencia. Inzulín je hormón, ktorý umožňuje glukóze obsiahnutej v krvi transport do buniek. Zvýšená hladina glukózy v krvi sa volá hyperglykémia a zníženie hladiny glukózy nazývame hypoglykémia. V súčasnej dobe žije v Českej aj v Slovenskej republike približne 5 % diabetikov. Z toho prevažná väčšina trpí cukrovkou II. typu. Incidencia aj prevalencia diabetu celosvetovo stúpa. Je to dané predovšetkým zlepšením zdravotnej starostlivosti a zmenou životného štýlu. Pri ochorení diabetu I. typu sa dedí určitá genetická predispozícia, dedia sa len určité vlohy, ktoré pri pôsobení ďalších faktorov vedú k vzniku ochorenia. V súvislosti s celiakiou sa môže vyskytnúť mnoho autoimunitných endokrinných ochorení. Diabetes I. typu je asociovaný s celiakiou detí, adolescentov i dospelých. Výskyt celiakie je u pacientov s diabetom I. typu päť až sedemkrát väčší ako u bežnej populácie. Vo väčšine prípadov sa diabetes prejaví ako prvé ochorenie a celiakia je diagnostikovaná za dva až päť rokov. Preto je veľmi dôležité vykonávať skríning celiakie u diabetikov I. typu. Typické klinické symptómy sú teda:
- hyperglykémia,
- pocit smädu,
- časté a výdatné močenie,
- chudnutie, únava,
- porucha vedomia až rozvrat vnútorného prostredia
Diabetici pri neliečenej celiakii majú sklon k hyperglykémiám aj hypoglykémiám, vzhľadom na poruchu vstrebávania živín v čreve. Majú tiež aj vyššie riziko ďalších komplikácií – poškodenie zraku, obličiek a metabolickej kostnej choroby. Prísne dodržiavanie bezlepkovej diéty vedie k zlepšeniu kontroly glykémie, hladiny cholesterolu a prispieva k zníženiu rizika vzniku komplikácií diabetu. Úspešná terapia diabetu je založená na kombinácii diéty, substitúcie inzulínu a fyzickej aktivite. Tieto tri jednotky musia byť v rovnováhe, aby nedochádzalo k razantným zmenám glykémie a k vzniku komplikácií. Na dosiahnutie dobrej kompenzácie diabetu je správna edukácia diabetika a tiež aplikácia inzulínu, ktorá čo najbližšie napodobňuje prirodzenú sekréciu inzulínu. K tomu sa v dnešnej dobe využívajú inzulínové perá či inzulínové pumpy. V budúcnosti bude v terapii možné využitie kmeňových buniek, na regeneráciu buniek pankreasu a tak obnova prirodzenej tvorby a sekrécie inzulínu.
Tému ochorení spojených s celiakiou a ostanými ochreniami s lepkom sme preberali aj na sašom živom vysielaní s pani doktorkou, ktoré si môžete spätne pozrieť na adrese (na vzhliadnutie videa je potrebné mať vytvorený účet na sociálnej sieti INSTAGRAM) : https://www.instagram.com/tv/CXb1XHdjU_S/
Tento článok pre Vás pripravila MUDr. Bára Bahníková, gastroenterologička v libereckej nemocnici a v nemocnici v Turnově.