SK CZ

  • Otvorenie e-shopu január

Celiakia a metabolické ochorenia kostí

Pridané: 14.01.2022 14:00:00 Počet zobrazení: 1328

14 Január 2022

Ako súvisia ochorenia kostí s celiakiou a ochoreniami spojenými s lepkom vysvetlila v novom článku pani doktorka Bahníková. Dozviete sa, aké ochorenia kostí poznáme a spájajú sa práve s celiakiou. Taktiež sú v článku popísané rizikové faktory vzniku týchto ochorení a prejavy.

Celiakia a metabolické ochorenia kostí

Celiakia a metabolické ochorenia kostí

Metabolické kostné zmeny patria medzi mimočrevné prejavy celiakie. Tieto prejavy sú častejšie u dospelej populácie ako u detí. Môžu sa vyskytnúť buď izolovane alebo v kombinácii s črevnými symptómami. Príčiny sú multifaktoriálne. Jednak z dôvodu malabsorpcie, trvania prozápalového stavu organizmu a hormonálnych zmien. Medzi metabolické kostné ochorenia patria:

  • osteomalácia (znížená pevnosť kostí),
  • osteopénia (znížená hustota kostí),
  • osteoporóza (rednutie kostí, v kostiach sa vytvárajú póry a dochádza k úbytku vápnika a ďalších minerálov).

Medzi rizikové faktory patrí vyšší vek, ženské pohlavie, postmenopauzálne obdobie alebo užívanie niektorých liekov. Dlhodobé užívanie glukokortikosteroidov ďalej životný štýl spojený s fajčením, alkoholom, znížený príjem vápnika, znížená pohybová aktivita a znížená hladina vitamínu D. Medzi najčastejšie prejavy patria bolesti chrbta, zvýšená lámavosť kostí alebo zmenšenie telesnej výšky. Riziko rozvoja osteoporózy je u celiatikov vysoké. U každého novo diagnostikovaného celiatika je dôležité vykonať vyšetrenie zamerané na kostný metabolizmus – jednak laboratórne, ale aj denzitometrické vyšetrenie a to u dospelých s vysokým rizikom osteoporózy. U nerizikových celiatikov sa väčšinou odporúča indikovať prvé denzitometrické vyšetrenie po prvom roku dodržiavania bezlepkovej diéty. Ďalej sú odporúčané pravidelné kontroly týchto markerov v rámci pravidelnej dispenzarizácie celiatikov. Tieto ochorenia sa viac vyskytujú u celiatikov s hnačkami a malabsorpčným syndrómom, avšak nie sú ani výnimkou aj pri asymptomatickej forme celiakie. Bezlepková diéta je pre celiatikov zásadným terapeutickým krokom, ktorý zlepšuje metabolickú osteopatiu. Ďalej je nutné dodržiavať množstvo režimových odporúčaní – zvýšenie fyzickej aktivity, dostatok bielkovín a strava bohatá na vápnik a vitamín D, nefajčiť, vyhnúť sa zvýšenému užívaniu alkoholu. V prípade nízkej laboratórnej hodnoty vápnika aj vitamínu D je potrebné ich doplniť. U celiatikov s osteoporózou, ktorá nereaguje na prísnu bezlepkovú diétu, a u celiatikov s vysokým rizikom zlomenín sa odporúča vyšetrenie v osteologickej ambulancii a zváženie farmakologickej liečby.

Tému ochorení spojených s celiakiou a ostanými ochreniami s lepkom sme preberali aj na sašom živom vysielaní s pani doktorkou, ktoré si môžete spätne pozrieť na adrese (na vzhliadnutie videa je potrebné mať vytvorený účet na sociálnej sieti INSTAGRAM) : https://www.instagram.com/tv/CXb1XHdjU_S/ 

Tento článok pre Vás pripravila MUDr. Bára Bahníková, gastroenterologička v libereckej nemocnici a v nemocnici v Turnově.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

m