Čo je amarant a aké sú jeho benefity pri bezlepkovej diéte?
Pridané: 23.10.2024 12:59:18 Počet zobrazení: 165
23 Október 2024
Hovorí sa o ňom ako o výnimočne zdravých pseudocereáliách. Má vysoký obsah bielkovín a vlákniny. Dokáže stimulovať rast i regeneráciu svalov. Veľmi známe sú jeho protizápalové účinky. Amarant alebo láskavec. Kedysi nežiaduca burina, dnes „obilnina“, ktorá by nemala chýbať v jedálničku celiatikov.
Amarant je rastlina známa svojimi drobnými semienkami, ktoré majú výnimočný nutričný profil. Pevné miesto by mali mať aj v bezlepkovej strave. Sú zdrojom bielkovín vrátane všetkých esenciálnych aminokyselín. Amarant možno konzumovať rôznymi spôsobmi – dá sa pridávať do polievok, šalátov, jogurtov, smoothies, sladkého i slaného pečenia. Okrem toho sa môže použiť ako obvyklá náhrada obilnín alebo múky pri príprave bezlepkových jedál.
Amarant – zázračná superpotravina
Amarant, láskavec, je bezlepková pseudoobilnina s vysokým obsahom bielkovín aj vlákniny. Ide o starodávnu plodinu, ktorá má viacero druhov a farieb – zelených a tmavofialových odtieňov. Pestovali ju už starí Mayovia, Inkovia a Aztékovia a v Strednej a Južnej Amerike patrila do repertoáru základných zložiek potravy. Išlo aj o uctievanú a posvätnú plodinu. Bola súčasťou náboženských obradov, pripisovali sa jej rôzne magické vlastnosti a bola vnímaná ako potrava bojovníkov. Číňania ju považovali za rastlinu večnej mladosti a dlhovekosti, Grékom symbolizovala nesmrteľnosť.
Láskavec je skutočne jednou z najstarších kultúrnych rastlín. V súčasnosti sa opäť teší veľkej popularite. Má skvelé výživové hodnoty, zdravotné benefity, navyše je táto rastlina veľmi odolná, a tak sa môže pestovať v rôznych klimatických podmienkach.
Vedeli ste?
Pseudoobilninou sa nazýva preto, lebo sa pestuje a využíva podobne ako obilniny, no z botanického hľadiska je príbuzná skôr špenátu a quinoe.
Amarant a jeho benefity
- Je prirodzene bezlepkový: Amarant je atraktívnou náhradou pšenice, zemiakov či ryže a možno ho použiť v slaných aj sladkých pokrmoch. Svojimi vlastnosťami je veľmi podobný obilninám, ktoré musí celiatik zo stravy vylúčiť, takže veľmi často slúži ako alternatíva múky na pečenie. Amarant je teda veľký poklad a skvelé obohatenie bezlepkovej stravy.
- Bohatý na antioxidanty: Tie chránia telo pred voľnými radikálmi, ktoré môžu spôsobiť poškodenie buniek a rozvíjať chronické choroby, akými sú rakovina či srdcovo-cievne ochorenia. Pravidelná konzumácia pomáha znižovať hladinu cholesterolu aj podporovať zdravú hladinu cukru v krvi.
- Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov: Ide najmä o vitamín E a vitamíny skupiny B, ale aj A, C a kyselinu listovú. Z minerálov je to železo, ktoré napomáha pri tvorbe červených krviniek, ďalej horčík, podporujúci nervový systém, fosfor, kľúčový pre zdravé zuby a kosti, mangán, dôležitý pre správnu funkciu mozgu, a napokon zinok, ktorý má blahodarné účinky na imunitný systém.
- Obsahuje zdravé tuky: Jeho súčasťou sú nenasýtené mastné kyseliny, rovnako aj lyzín, cenná esenciálna aminokyselina, ktorá podporuje tvorbu mozgových buniek, duševnú aktivitu, vstrebávanie vápnika, budovanie kostí aj svalov a zlepšuje imunitu.
- Výborný zdroj vlákniny: Vláknina podporuje zdravie tráviaceho systému, pomáha udržiavať zdravú hmotnosť a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Celiatici by teda mali dbať nielen na výber potravín, ktoré sú bez lepku, ale aj takých, ktoré sú bohaté na obsah vlákniny.
- Pomáha s redukciou hmotnosti: Vďaka vysokému obsahu bielkovín vás amarant zasýti na dlhší čas, čím dokáže pomôcť pri redukcii telesnej hmotnosti.
- Protizápalové vlastnosti: Amarant pomáha zmierniť zápaly v tele.
Vedeli ste?
Amarant je obzvlášť bohatý na mangán – obsahuje až 105 % denného odporúčaného príjmu. V jednej porcii ho teda obsahuje toľko, že presahuje jeho dennú potrebu pre organizmus.
Okrem vyššie spomínaných benefitov je amarant zaujímavý aj tým, že pôsobí proti zápche, celkovo posilňuje imunitný systém a znižuje hladinu cholesterolu. Má nízky glykemický index a podľa odborníkov predstavuje konzumácia tejto potraviny aj skvelú prevenciu civilizačných chorôb.
Amarant v kuchyni
Príprava amarantu
Príprava amarantu je veľmi jednoduchá a v kuchyni má ozaj široké využitie. Môžete ním zahustiť polievku, použiť ho ako prílohu, ozvláštniť ním pokrm, nahradiť zemiaky či ryžu. Nutričnú pestrosť dodá aj šalátu. Môžete ho zakomponovať do akéhokoľvek pokrmu podľa svojich preferencií. V podobe semienok i vločiek sa hodí do domácich „fit receptov", môže byť súčasťou zdravých raňajok a vykúzliť s ním môžete dokonca aj domáce bezlepkové „cereálne" tyčinky.
Najčastejšou formou domácej úpravy láskavca je varenie. Príprava je veľmi jednoduchá, pripomína varenie ryže. Potrebujete len 1 hrnček amarantových semiačok, 2 hrnčeky vody a štipku soli. Semiačka prepláchnite vo vode, vložte do hrnca a zalejte 2 hrnčekmi vody. Varte 20 minút.
Do akých pokrmov môžete použiť produkty z amarantu?
- Amarantová múka: Je vynikajúcou alternatívou pšeničnej múky a ideálnym adeptom na bezlepkové pečenie. Môžete z nej upiecť chlieb, koláče či palacinky. Týmto domácim dobrotám dodá jemnú orieškovú chuť.
- Amarantové vločky: Vločky z amarantu sú chutné, výživné a parádne naštartujú váš deň. Môžete ich pridať do jogurtu, kaše či smoothie.
- Amarantový olej: Cenený je najmä pre obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Môžete ho použiť na varenie, pečenie, ako zálievku do šalátu či na prípravu marinády.
- Pufovaný amarant: Pripravuje sa podobne ako pukance – opečením na horúcej panvici bez oleja. Následne ho môžete pridať do jogurtu či granoly. Dá sa konzumovať aj samostatne, poslúži ako zdravá desiata, snack či maškrta namiesto čipsov.
Tip:
Amarant môžete dať naklíčiť. Klíčky pridajte do šalátov alebo nimi ozdobte rôzne pokrmy. Ak hľadáte bezlaktózovú či vegánsku alternatívu živočíšneho mlieka, môžete vyskúšať aj rastlinný nápoj z amarantu. Často sa kombinuje s kokosom a mandľami a výsledkom je kokosovo-amarantové alebo mandľovo-amarantové rastlinné mlieko.
Pripravte si domácu amarantovú kašu so semiačkami a s orechmi
Na prípravu budete potrebovať:
- 1 šálku amarantu
- 2 šálky rastlinného mlieka
- sladidlo podľa chuti
- 1 PL strúhaného kokosu
- 1 PL mletého maku (bieleho alebo klasického modrého)
- 1 PL pomletých orechov (lieskové, vlašské, mandle atď.)
Postup:
- Amarant prepláchnite v sitku a vsypte do horúceho mlieka. Priveďte do varu a na miernom plameni varte približne 15 – 20 minút.
- Následne do zmesi vmiešajte kokos, mak, orechy a oslaďte podľa chuti.
- Ak je to potrebné, kašu zrieďte trochou mlieka a ešte asi 3 minúty povarte.
- Kašu podávajte teplú, posypanú mletými alebo celými orechmi a strúhaným kokosom či lupienkami kokosu. Nebojte sa do nej pridať ovocie podľa obľúbenosti či aktuálnej sezóny.
Amarant je skutočne všestranná a výživná potravina. Zaslúži si miesto vo vašej kuchyni – či už je prísne bezlepková, alebo ani nie.
Bohatý nutričný profil láskavca vrátane vysokého obsahu bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálov ponúka organizmu človeka množstvo zdravotných benefitov. Podporuje trávenie, zlepšuje metabolizmus, je prevenciou rôznych ochorení. Svojou jemnou orieškovou chuťou a rozmanitými spôsobmi využitia priam vyzýva na kulinárske experimentovanie a nekonečné inovatívne obohacovanie bezlepkových jedál a maškŕt.